Panduit UTP28SP5M Cat6 UTP Patch Cord 5 mtr White Price in Dubai UAE
Sold: 0
The TX6-28™ Cat 6 UTP Patch Cord is a 5-Meter, 0.150-inch (3.8mm) diameter, Off-White cord constructed of 28 AWG, unshielded, twisted pair, stranded, CM/LSZH cable with high-performance modular plugs. Its compact 28 AWG design simplifies installation and management. The tangle-free latch prevents snags and ensures a fast release, streamlining moves, adds, and changes. Enabled with RapidID, the product has pre-installed barcodes for simple port mapping using RapidID software.
Enquire on Whatsapp
SKU: UTP28SP5M Category:
Description
Product Description
Specifications
Product Type Patch Cord
Conductor Gauge (AWG) 28
Conductor Gauge (kcmil) 0.2
Sub Brand Pan-Net®
Performance Level Category 6
Conductor Type Stranded
Cable Construction U/UTP
Patch Cord Type Unshielded
Plug Housing Material Polycarbonate
Jacket Material LSZH Material
Connector 1 Type Modular Plug
Connector 2 Type Modular Plug
Overall Length (m) 5
Nominal Cable Outside Diameter (mm) 3.8
Wiring Scheme T568B
Maximum Operating Temperature (°C) 75
Minimum Operating Temperature (°C) -10
Maximum Storage Temperature (°C) 70
Minimum Storage Temperature (°C) -40
Boot Color Clear
Color Off White
Flammability Rating Dual Rated (CM/LSZH)
Standards Met Exceeds all ANSI/TIA-568.2-D Category 6A and ISO 11801 Class EA standards for all frequencies up to 500 MHz; Meets ANSI/TIA-1096-A; Meets IEC 60603-7; Meets IEC 60332-1, IEC 60754-1, IEC 61034-2; UL 1863; Rated for 2500 cycles with IEEE 802.3af / 802.3at and 802.3bt type 3 and type 4; RoHS Compliant
IEC Variant 60603-7
PoE Compatibility PoE/PoE+/PoE++
Plug Type 8 Position